Корольов Микола Кузьмич
17.12.1937. Харків. - 17.09.2001. Харків.
нап. ДЮСШ Міськво Харків.
54 Ам Медик" Харків
55 "Локомотив" Харків 2
56 "Авангард" Харків 23 4
57 "Авангард" Харків 29 3
58 "Авангард" Харків 28 4
59 "Авангард" Харків 22 6
60 Вл "Авангард" Харків 30 5
61 Вл "Авангард" Харків 28 10
62 Вл "Авангард" Харків 27 6
63 Вл "Авангард" Харків 37 8
64 "Авангард" Харків 36 17
65 "Авангард" Харків 37 13
66 "Авангард" Харків 30 3
67 "Зірка" Кіровоград 33 11
68 "Зірка" Кіровоград 36 15
69 "Зірка" Кіровоград 26 3

Королёв Николай Кузьмич

"Микола Корольов: Кумир футбольних вболівальників 60-х років

17 грудня виповнилося б 70 років від дня народження Миколи Корольова, знаменитого «Короля», кумира харківських уболівальників 60-х років.

Мабуть, після Миколи Уграїцкого це другий за популярністю в народі харківський футболіст. І, чесно кажучи, своєю майстерністю, своїм відданим служінням коханому виду спорту Микола Корольов сповна заслужив таку любов.

Мені довелося побачити «Короля» у справі лише в 1969 році, коли він закінчував свою яскраву футбольну кар'єру. Правда, через малолітство, мені незрозуміло було, чому під час матчу всі його учасники багато бігали, а він стояв у районі центрального кола і йшов вперед лише тоді, коли м'яч потрапляв до нього в ноги. А іноді раптом сильно бив здалеку по воротах суперника ...

Про фантастичної сили ударах Королева складали легенди. Одна з них свідчила, що коли на ворота поставили мавпу і вона відбила потужний постріл грудьми, то поламала ребра і тут же померла. В іншій історії розповідалося, що Королеву взагалі заборонили бити лівою ногою, щоб уникнути смертельної травми воротарів.

Напевно, стати за життя легендою доводиться тільки по-справжньому улюбленому герою. Таким був Микола Корольов, уродженець Холодної гори. Там, неподалік від знаменитої в'язниці і льотного училища, в сквері на вулиці Володарського осягав юний Коля уроки захоплюючої гри, коли разом з хлопцями, учнями 86-ї школи, будівля якої тоді розташовувалося на розі вулиць цвинтарної (нині Муранова) і Соціалістичної, допізна ганяв м'яч.

Хлопчик рано втратив батьків, репресованих в кінці 30-х років. Вихованням двох братів займалася їхня рідна тітка, яку обидва вони називали мамою, не відаючи про те, що вона такою для них стала, щоб уберегти дітей від ганебного клейма «дітей ворогів народу».

По-серйозному Корольов почав займатися футболом у спортивній школі Харківського міськвно. У 1953 році юнак почав виступати у першості міста за команду «Медик», а через 2 роки був зарахований в команду класу «Б» «Локомотив», де забив свої перші два м'ячі в чемпіонаті Радянського Союзу.

З 1957 року Микола Корольов виступав за нову харківську команду «Авангард», і саме з цією командою були пов'язані найкращі роки його спортивної долі. А сезоні 1961 року став зоряним для футболіста. Саме в цьому сезоні Микола яскраво показав свої бомбардирські здібності, забивши в 28 зіграних ним матчах 10 м'ячів у ворота кращих воротарів країни! Всього за 4 сезону у вищому дивізіоні Корольов забив 28 голів в 123 іграх.

Коли в 1963 році «Авангард», як потім виявилося, на довгі 18 років покинув вищу лігу, Микола провів ще 4 роки зі своєю командою у другій групі класу «А», забивши ще 35 м'ячів. Всього в Харкові він зіграв 348 матчів і забив 82 голи, що до сих пір є рекордним досягненням.

Потім була чергова зміна назви команди, зміна тренера, незгода з його позицією і дворічне перебування в Кіровограді. Повернувся додому Корольов в 1969 році, зіграв 26 матчів за «Металіст», відзначився лише тричі, але був дуже корисний команді самою своєю присутністю на полі. Повісивши бутси на цвях, Микола Кузьмич став тренером, працював спочатку в команді «Українка», успішно виступала в першості області. В рядах тієї команди виросло чимало здібних хлопців: Крамаренко, Шаленко, Карякін, Смирнов, Лаптєв, Беспалько. У 1974 році вони разом зі своїм тренером допомагали «Металісту» виплутатися з трясовини другої ліги. Але не склалося у Кузьмича з «Металістом», не дали продовжити розпочату справу, і він, махнувши рукою на футбол майстрів, почав готувати пацанів. Працював спочатку тренером в ДЮСШ-9, а потім був призначений директором ДЮСШ-8 на рідній Холодній горі. І школу цю розмістили саме в тій будівлі, де була його рідна 86-я. До цього дня називають її «школою Королева».

Безглуздий випадок на автодорозі поставив хрест не лише на кар'єрі, а й на життя Миколи Корольова. Після перебування в місцях не таких віддалених він уже не зміг повністю відновитися, хоча друзі та знайомі робили все, щоб той кошмар забувся. Але інсульти добили мужньої людини. 17 вересня 2001 його не стало. Проводжали Миколи Королева, як і колись Уграіцкого, на стадіоні «Металіст», що бачив його чудову гру. Пам'ять про Короля жива в народі, і це заслужено.

Газета "Вечірній Харків". 2007 рік.