Баликін Ярослав Григорович
25.05.1931.
нап.
50
51
52 Ам ОДО Рига
53 Вл "Даугава" Рига 13 2
54 "Даугава" Рига
55 Вл "Спартак" Мінськ 2 0
56 "Металург" Дніпропетровськ 33 3
57 "Металург" Дніпропетровськ 33 10
58 "Металург" Дніпропетровськ 29 6
59 "Металург" Дніпропетровськ 28 12
60 "Металург" Дніпропетровськ
61 "Металург" Дніпропетровськ

 

 

Для Дніпропетровська Баликін, що народився в 1931 році, - особистість історична. До того як потрапити в «Металург», він виступав за клуби Мінська і Риги (навіть забивав дніпрянам в кубковому матчі), після чого з 1956 по 1961 рік грав за дніпропетровців у класі «Б». За цей час, граючи як в нападі, так і в середній лінії, з урахуванням Кубка СРСР, він встиг набити 39 голів у 173 матчах.
Саме він став автором першого гостьового хет-трику в історії клубу в рамках матчу першості СРСР. Сталося це 10 липня 1960 року в Кривому Розі. Правда, раніше в 1937 році це досягнення двічі підкорилося Павлу Корнілову, проте той виступав за «Динамо», що не є офіційним предком «Дніпра».
Ну, а далі Баликіна чекала блискуча суддівська кар'єра. Протягом 13 років він обслуговував матчі вищої ліги чемпіонату СРСР, і одного разу навіть був включений в символічну десятку кращих арбітрів країни. Йому довіряли найскладніші зустрічі, по типу «Зеніт» - «Спартак», або кавказьке дербі «Динамо» Тбілісі - «Арарат». В одному з таких матчів Ярослав Баликін роздав 5 жовтих карток (П.Кантеладзе, Д.Кіпіані, А.Азарян, С.Парсаданян, Х.Оганесян), що за мірками 1976 року було небувалим випадком.
Для прикладу, згадаю карикатуру в одному з футбольних календарів-довідників того часу. Футболіста забирають з поля на ношах, а в цей момент арбітр вимовляє порушнику: «Якщо ви ще раз зламаєте комусь ногу, то я покажу вам жовту картку!». Вся справа в тому, що в ті роки матч, в якому було винесено два попередження, уже вважався вкрай грубим, внаслідок чого на начальницький килим викликався ... арбітр зустрічі, оскільки у шефів складалася думка, що саме суддя винен в брутальності футболістів, випускаючи нитки гри зі своїх рук.
Закінчивши судити на вищому рівні в 1981 році, Ярослав Баликін отримав в «Дніпрі» посаду начальника команди і здав в розпал сезону справи Геннадію Жиздику. Сам же Ярослав Григорович продовжив працювати в обласній Федерації футболу, а також інженером на Південмаші.


За матеріалами книги Дмитра Москаленко "Історія футболу в Дніпропетровську. Від « Алькора » до « Дніпра »"