Екс-нападник Арсеналу-Київ Максим Фещук розповів про стан справ у київському клубі

- Максим, чи правильно розумію, що ви один з тих, хто не пов'язує майбутнє з «Арсеналом»?

- Так, контракт з клубом був розірваний 2 грудня. Загалом, спочатку ми так і домовлялися. Юридично угода була розрахована до кінця сезону, але з правом розриву взимку.

- Чому скористалися цією опцією?

- У клубу зберігається переді мною заборгованість в розмірі 80 тисяч гривень за минулий сезон, і 75 - за нинішній. 50 - за листопад, 25 - за половину жовтня. У сумі - 155 тисяч.

- Не зовсім зрозуміло, навіщо ви в середині першого кола повернулися в клуб, який був вашим старим і безнадійним боржником. На що розраховували?

- Пояснюю. Я сидів удома у Львові без діла, коли подзвонив головний тренер команди В'ячеслав Грозний: «Приходь пограти ...» Він знав, що мені винні за весняний період, і запрошував з надією, що борг буде погашений.

З цієї ж надією і почуттям, що сумую з футболу, я поїхав до Києва. Не особливо розраховував на обов'язковість при осінніх виплатах: суми нового контракту були смішними, але я сподівався, що хоча б віддадуть старий борг. Тим більше мені неодноразово говорили, що все так і буде, але ...

- Екс-президента Олексія Кікірешка ви застали?

- Ні. За «Арсенал» я почав грати в березні, коли його вже не було. Та й потім, я приїжджав ні до керівників, а до екс-наставника Сергія Литовченка. Решта мене мало обходило. Чув, що йдуть якісь суди. Подробиць не знаю, але нічому не дивуюся: в клубі панує бардак.

- Сьогоднішні керівники не можуть сказати вам: йди і проси борги у тих, хто був до нас?

- Слухайте, мені заборгували не конкретні люди, а клуб. Йому зі мною і розраховуватися, хто б його не очолював. Логічно?

- Формально клуб очолює Івіца Піріч. Ви з ним знайомі?

- Пару раз бачив. Президент завжди говорив: «Все віддамо, все буде добре». Як я зрозумів, сам Піріч періодично видає кошти на утримання команди генеральному директору Олександру Москаленку, а вже він, в свою чергу, розпоряджається ними. Чому ці гроші не доходять до гравців - питання до нього.

Зрозуміло, що якісь питання життєдіяльності клубу вирішувалися, але самої команди це не стосувалося. У кожного клубу є першорядні потреби, але в «Арсеналі» потреби живих людей в ці потреби не входили. За ті півтора місяці, що я був в команді, футболістам не заплатили ні копійки. Правда, ближче до Нового року ті, хто завдяки щасливому випадку опинився на місці, все ж отримали якісь конвертики.

Хто три тисячі, хто п'ять, хто-то, може, і десять ... Ось так ось один разок капнули, що називається, на око. Я подзвонив генеральному директору, запитав щодо своєї ситуації. У відповідь почув два слова: «Сам чекаю». На мій погляд, це не відповідь для керівника професійного клубу. Залишається тільки дивуватися, як такі команди взагалі допускаються в Прем'єр-лігу.

- Наскільки я пам'ятаю, коли в команді з'явився Грозний, якась зарплата все ж видавалася.

- Перед самим приходом Вікторовича гроші дійсно видавали: спробували «закрити» вересень і жовтень. Правда, не повністю і дуже вибірково.

- Однією з умов Грозного було поліпшення побутових умов у клубі ...

- Та що ви, які умови? Вже не знаю, як вирішувалося питання про проживання іногородніх хлопців на квартирах, сам я жив на базі ... Добре хоч прання було, а харчувалися тільки на заїздах ... Деякі хлопці іноді не знали, за що на тренування дістатися, на що пообідати!

Це такий рівень, хто його приймає - той перебуває в клубі і терпить. Конкретно я приїхав в «Арсенал» за футболом. Це було моє рішення. Хоча, звичайно, і не очікував, що тут панує таке свавілля.

- А що з вашим старим боргом? «Пробачили»?

- Ага. Написали гарантійний лист, що розрахуються та 10 грудня. Дата настала - не побачив ні копійки. Що далі? Почекаю, поки закінчаться свята, буду подавати скарги до відповідних інстанцій. Пробачати таке нелюдське поводження до себе не буду. Я, звичайно, не особливо розраховував на те, що мені будуть платити восени, сподівався, що хоча б весняні борги позакривають. Але потрапив в дуриловку ...

- У вас і ваших партнерів не було думки протидіяти в колективному режимі?

- І думки були, і збори. На «Чорноморець» команда виходити не хотіла. Москаленко підтримував колектив на словах, головний тренер все розумів, але просив не доводити до бойкоту і санкцій проти клубу. Хлопці менжевалися ... Загалом, єдності в цьому питанні не було. Зараз розумію, що хоча б разок для профілактики треба було таку акцію влаштувати. Щоб хоча б звернути увагу громадськості на цю проблему.

- Ви у своїй кар'єрі вже потрапляли в подібні ситуації?

- Так, коли гравців киданули в «Говерлі». Там, правда, історія виглядала трохи інакше: гроші у президента були, але він принципово не хотів їх платити. Загалом, контора виявилася шарашкіною. А в «Арсеналі» місячний бюджет - копійчаний, як зарплати двох-трьох гравців в Ужгороді. Але грошей все одно не бачили.

- Що плануєте робити далі?

- Хочеться ще пограти. Перебуваю в пошуках клубу. Поки, правда, в не зовсім активних.

- Варіанти є?

- З радістю б повернувся в Казахстан, але там збираються ввести віковий ценз для легіонерів - не більш тридцяти років. Я в нього вже не вписуюся ...

- Завершуючи тему «Арсеналу», хочеться запитати: у чому була причина ігрової кризи команди?

- Моя думка дуже проста. Розбрат почався, коли влітку з команди прибрали Сергія Литовченка, при якому були і гра, і результат, і колектив. Коли головний тренер виводить команду у вищу лігу, клуб зобов'язаний дати шанс попрацювати. Покликали Раванеллі. Він готував команду на зборах, заїжджав з нею в сезон, але потім був змушений виїхати. У розпал сезону запросили нового тренера - Грозного, який цю команду не збирав і не готував ...

Вікторович прекрасно розумів, що з цим підбором виконавців ліпити щось по ходу п'єси, коли всі на ходу, а ти - на нейтралці, складно. Так, на емоціях нового головного команда видала хорошу гру в Полтаві, а ось далі не було ні вдачі, ні мотивації. Що може зробити тренер, якщо гравцям місяцями не платять?

Атмосфера в колективі була жахлива, людям нічого не хотілося. Як говорити про футбол, коли немає грошей на маршрутку? І валити в цій ситуації вину на Грозного - смішно. Якби він мав хоча б одне повноцінне міжсезоння, з його досвідом, багажем знань і бажанням ситуація б, швидше за все, виправилася. Ну а так - говорити нема про що.

У мене в цій історії - одні суцільні питання. Тільки відповідей від керівників не надходить ...